تماس

 سفارش

 صفحه نخست

 

   

 

 

آثار منتشر شده > جامعه شناسی

 

 

 

درباره ی درد

با پیشگفتار دیوید بورست و مقدمه ی راسل برمان

نویسنده: ارنست یونگر ◊ مترجم: سهیل صفاری

"... انسان تا درجه‌ای که بتواند از خود فاصله بگیرد قادر به مقاومت در برابر هجوم درد است. این خود-‌ فاصله‌گیری، این کارکرد- مند- سازی و این اُبژه‌سازی حیات بی‌وقفه کامل‌تر می‌شود. عصر امنیت با شتابی غافلگیرانه با عصر غلبه‌ی ارزش‌های تکنولوژیک جایگزین می‌گردد. منطق و ریاضیات حاکم بر زندگی، اعجاب‌آور و مخوف است. آدمی حس می‌کند که بازی برای ذهن او بیش از حد پیچیده و منطقی طراحی شده است. ..  در چنين اوضاعي، درد همچنان تنها معياري مي‏ماند كه نويدبخش ‏قطعيت در ادراك است. هرجا كه ارزش‏ها ديگر توان حفظ سنگرهايشان را ندارند، حركت به‌سوي درد به‌عنوان نشان اعجاب‏انگيز زمانه تاب آورده مي‏شود، اين فاش‏كننده‌ي سويه‌ي منفي يك تفسیر متافيزيكي است. "

آنچه خواندید بخشی از نوشتار "درباره‌ی درد"بود از ارنست یونگر نویسنده آلمانی زاده  ۲۹ مارس ۱۸۹۵ که به گفته راسل ای یرمان در پیشگفتار کتاب، يك سند تاريخي اجتناب‏ ناپذير براي هر آن كسي ‏است كه مايل است پايه‏ هاي فرهنگي و سياسي ظهور پديده‌ي هيتلر را درك كند.

به نوشته یرمان "درباره‌ی درد ارنست يونگر به جريان موسوم به «انقلاب محافظه‏ كاري» در دهه ‏هاي 1920 و 1930 ميلادي آلمان تعلق دارد، نقدي بدبينانه بر فرهنگ و جامعه ي جمهوري وايمار و، در كل، بر مدرنيته‌ی ليبرال. انقلابیون محافظه‌کار بر اساس ‏مقدمات قرن نوزدهمي، به‌ويژه افكار نيچه، تحقيري سرسختانه نثار «ارزش‏ هاي بورژوايي» فردگرايي و احساسات ‏رقيقه كردند و كل ميراث روشنگري را به سخره گرفتند، و هم‏زمان، چشم‌دوخته به استقرار قريب‏ الوقوع نظم جديدِ برساخته از جوهره‏اي‏ خشن، همچون نيچه مدعي فقدان ارزش و كيفيت در زندگي ‏مدرن شدند. گرچه وقتي نيچه به مدد اسطوره ي «ابرانسان» به‌منزله‌ي بديلي‏ نخبه‏ گرايانه  به مقابله با اين انحطاط و هم‏سطح‏ گرايي دموكراتيك ‏برخاست، انقلابيون محافظه‏ كار، به‌ويژه ارنست يونگر، كوشيدند يك‏ قهرمان‏ گرايي  نوين را كه از دل دنياي تكنولوژيك، جامعه ي تكنولوژيك ‏توده‏اي پديدار مي‏شد، تشخيص دهند. اگر محافظه‏ كاران سنتي بر بازگشت‏ به گذشته يا، دست‏كم، حفاظت از ارزش‏هاي سنت در برابر نيروهاي ‏مهيب پيشرفت پاي مي‏ فشردند، انقلاب محافظه‏ كاري بر اين نظر بود كه ‏تحولات بنيادين در «كار»، در جامعه ي معاصر، مي‏ توانست به وضعيتي بينجامد كه با قدرت سازماندهي شده، انضباط و اراده ي معطوف به خشونت ‏تعريف ‏شود."

"درباره‌ی درد"نوشته "ارنست يونگر" با ترجمه‏ ی سهیل صفاری را نشر پژواک در 207 صفحه و با قیمت 7000تومان منتشر کرده است.

 

 

 

 

c

 

 

تلفن مرکز پخش:

 74 30 48 66-021  

 

   
 

صفحه نخست | تمام آثار | سفارش | تماس

© CopyRight by Pejvkpub.com  .تمامی حقوق یرای نشر پژواک محفوظ است

 

Powered by Motenaweb