تماس

 سفارش

 صفحه نخست

 

   

 

 

آثار منتشر شده > اقتصاد

 

 

اقتصاد به زبان خودمان

    2. بنیان های نظام سرمایه داری

نویسنده: جیم استنفورد

مترجم: مریم بیرمی

 

جلد دوم اقتصاد به زبان خودمان از جيم استنفورد، يکي از شناخته‌شده‌ترين اقتصاد‌دانان کانادايي و پايه‌گذار «مجمع اقتصاددانان مترقي» کتابي است براي آشنايي با بنيان‌هاي نظام سرمايه داري با زباني ساده و شکل‌ها و نمودارهايي آسان .

در اين کتاب در پنج فصل خواندني و با نظمي دقيق با مفاهيم اقتصادي مانند ارزش، کالا، نيروي کار، سرمايه، توليد، سود و شرکت و همچنين فرايند چرخه اقتصادي آشنا مي‌شويم.

اولین فصل کتاب با عنوان "کار، تولید، ارزش" با این جملات آغاز می‌شود:

"در یک تعریف ساده، اقتصاد یعنی ترکیب کردن کار جمعی جهت تولید کالاها و خدمات. پس از تولید کالاها و خدمات نوبت به شیوه‌ی توزیع و استفاده از آن‌ها می‌رسد. منظور از "کار" هرگونه فعالیت تولیدی است که انسان انجام می‌دهد. بدیهی‌ست کاری که در ازای دستمزد انجام می‌شود نیز در این تعریف می‌گنجد. در واقع در سرمایه‌داری مدرن کار مزدی چنان همه‌گیر است که بسیاری از افراد "کار" را با "اشتغال" اشتباه می‌گیرند. مثلا والدینی که از تنبلی فرزند خود جان‌شان به لب رسیده شاید به او بگویند "برو و شغلی برای خودت دست و پا کن"! اما در واقع منظور آن‌ها این است که "تنبلی را کنار بگذار و فعالیتی انجام بده!". در نظام سرمایه‌داری بیشترین کار، کار مزدی است. اما انواع دیگری از کار هم وجود دارند که می‌بایست آن‌ها را در نظر داشت ..."

در اين کتاب مي‌خوانيم ظهور سرمايه‌داري موجب تغييرات مهمي شد: حجم و اندازه مازاد توليد (به واسطه افزايش قابليت توليد فوق‌العاده بالاي کارخانه هاي جديد) به شدت افزايش يافت. علاوه بر اين، شيوه انباشتِ مازاد توليد (عمدتاً از طريق سود حاصل از تجارت) و موارد استفاده از آن نيز تغيير کرد. سرمايه‌داران مايل بودند تا بخش عمده سود خود را مجدداً سرمايه‌گذاري کنند (بخشي به خاطر ميل به کسب سود بيش‌تر و بخشي ديگر در نتيجه رقابت با سرمايه‌داران ديگر). و اين امر در رشد سريع و پويايي نظام اقتصادي جديد اهميت ويژه‌اي داشت. اقتصاد به زبان خودمان (2- بنيان‌هاي نظام سرمايه‌داري) نوشته جيم استنفورد با ترجمه‌ مريم بيرمي را انتشارات پژواك در 119 صفحه منتشر کرده است.

 

 

c

 

 

   
 

صفحه نخست | تمام آثار | سفارش | تماس

© CopyRight by Pejvkpub.com  .تمامی حقوق یرای نشر پژواک محفوظ است

 

Powered by Motenaweb