تماس

 سفارش

 صفحه نخست

 

   

 

 

آثار منتشر شده > سیاست

 

 

 

هنر ساختن آینده ی کار

تحلیل نیروهای تاثیرگذار و تغییرات عمده در آینده ی زندگی کاری

نویسنده: لیندا گراتن ◊ مترجم: مسعود بینش و سیما مهذب

لیندا گرتن در کتاب "هنر ساختن آینده‌ی کار" با نيمنگاهي به تحولات انقلاب صنعتي در اواخر قرن هجدهم و اوايل قرن نوزدهم پيشران‌هاي تغيير و تحول را در تركيب ظريفي از پنج نيرو يافته است: نياز به اقتصاد كم‌كربن، پيشرفت سريع  فناوري، گسترش جهاني‌شدن، تغييرات ژرف در روند جمعيت و طول عمر و تغييرات مهم اجتماعي.او در اين سفر مسيرهاي محتملي را بهسوي آينده به تصوير مي‌كشد. گاه مسير به گونه‌اي است كه جنبه‌هاي منفي اين پنج نيرو را برجسته مي‌كند و به آينده‌اي گسسته، پر از انزوا، توأم با خودپرستي، محروميت و فقر مي‌رسد. او اين آينده را «آينده‌ي تاریک» مي‌نامد كه در آن، اين پنج نيرو به‌طور مجزا يا در ترکیب با يكديگر، بر اعمال ما پيشي مي‌گيرند و انسان را در موضعي منفعلانه قرار مي‌دهند. گاه در اين مسير، جنبه‌هاي مثبت اين پنج نيرو تحت كنترل انسان درمي‌آيند و انسان بهصورت فعالانه آينده‌اي را مي‌آفريند كه تحت هدايت خودش قرار دارد. او این آينده‌ را «آينده‌ي‌ روشن» می‌نامد.

دکتر گراتن بر اساس داستان‌هاي متعددي كه از زندگي كاري افراد در دهه‌هاي آينده ارائه مي‌دهد، باور دارد كه در مسير منفي حركت به آينده، سه موضوع اصلي گسست، انزوا و محروميت ظاهر مي‌شود. او بر این باور است که رهایی از این سه معضل، مستلزم تغییر اساسی در شیوه‌ي فکری و رفتاری ماست.

و با این جملات انرژی بخش کتاب به پایان می رسد: آنچه به‌طور مشخص از داستان‏ هاي آينده مشهود است اين است که هريک از ما فرصت ايجاد زندگي کاري را دارد که با ارزش‏ها تشديد مي‏شود و به همراه باورهايمان فيلمنامه يک زندگي منحصر به ‏فرد را خلق مي‏کند. آنچه انواع مختلف فيلمنامه‏ هاي زندگي را مورد تأكيد قرار مي‏دهد، انتخاب‏هاي انجام شده و مصالحه‏ های پیش روست. هیچ‌یک از این‌ها ساده نخواهد بود. بسياري نيازمند سطحي از تمرکز و انرژي است که تعداد اندکي از ما صادقانه آن را با تصميم‏هايي كه درباره‌ي شيوه‌ي كار كردن مي‌گيريم ترکيب مي‏کنيم. اما نظر کردن به داستان‏هاي آينده حتي اگر آنها را باور نداشته باشيد نيز سودمند است. نکته‌ي جالب اين است که برخي از جنبه‏ هاي روشن آن در حال حاضر با ماست؛ صرفاً به‌طور يکنواخت توزيع نشده است.... کاري نکردن يک انتخاب نيست. در رویارویی با حقيقتِ وجه تاريک آينده، چه کسي مي‏ خواهد بي‏ هدف در آن سرگردان باشد؟ چالش اين است که چه بايد کرد. صرفاً مصرف انرژي، شما را در يک مسير قرار خواهد داد، اما اين لزوماً شما را به هم‏آفريني، تعامل اجتماعي و زندگي خلاق ــ که بخش زيادي از «آينده‌ي روشن» است – نمي‌رساند. در عوض آنچه ضروري است آگاهي، اقدامات روشن و هدفمندي خواهد بود که پيرامون اين سه تغيير انجام می‏ دهيد: تا براي گسترش تمرکز و تعيين تخصص چندبُعدي آماده شويد؛ از انرژي و حُسن نیت استفاده کنيد تا تبديل به رابطي خلاق با شبکه‌اي غني از تنوع و افرادي جالب شويد؛ و در نهايت، دوباره‌‏نویسی قرارداد کار سنتي است که پول‌محور و مصرف‌محور است، به چيزي بيشتر از آن و هماهنگ با نيازهاي احساسی توأم با اشتياق و كسب تجربه.

"هنر ساختن آینده‌ی کار : تحلیل نیروهای تاثیرگذار و تغییرات عمده در آینده زندگی کاری "نوشته لیندا گراتن با ترجمه مسعود بینش، سیما مهذب‌حسینیان را انتشارات پژواک در 405 صفحه و با قیمت 20000تومان منتشر کرده است.

 

 

 

 

c

 

 

تلفن مرکز پخش:

 74 30 48 66-021  

 

   
 

صفحه نخست | تمام آثار | سفارش | تماس

© CopyRight by Pejvkpub.com  .تمامی حقوق یرای نشر پژواک محفوظ است

 

Powered by Motenaweb