تماس

 سفارش

 صفحه نخست

 

   

 

 

آثار منتشر شده > علوم اجتماعی

 

پسامدرنیسم و جامعه مصرفی

نویسنده: فردریک جیمسن / ایرا

 

چرنوس / جیسن برگر / تانر میرلیز

مترجم: وحید ولی زاده

 

به عقیده فردریک جیمسون سرمایه‏داری به تدریج جنبه‏های هرچه بیشتری از زندگی را به کالا مبدل کرده است تا بتوان آن را خرید. اگر فرهنگ مدرن هنوز برای فعالیت‏هایی که منفصل از فرایند اقتصادی بودند جایگاهی قائل بود و در نتیجه می‏توانست درباره‏ی آنها از دیدگاه انتقادی قضاوت کند. اکنون و در سرمایه‏داری متأخر هر محصول فرهنگی صرفاً کالای دیگری است که در بازار خرید و فروش  می‏شود. “بازار” در اینجا به معنای مجموعه‏ی تمام فرایندهای تولید و مصرف است که در جهان روی می‏دهد. هنگامی که بازار و فرهنگ درهم می‏آمیزند تمام زندگی به یک بازار بزرگ تبدیل می‏شود. آثار نویسندگان بزرگ توسط کمپانی‏هایی منتشر می‏شوند که شعبی از بنگاه‏های غول‏پیکر چندملیتی‏اند، و نویسندگان فقط تا زمانی بزرگ‏اند که آخرین کتابشان سودآور باشد. در سطحی معمول‏تر، مراکز خرید در تملک بنگاه‏های ملکی چندملیتی اند که این فضاها را به کارآفرینان اجاره می‏دهند و آنان نیز خود غرفه‏ها را در آن فضا به غرفه‏داران کوچک اجاره می‏دهند. اکنون هر کاسه‏ی گلی دست سازِ محلی پیوندی است به بازار جهانی و زنجیره‏ی بی‏پایانی از فرهنگ کالایی. چه کسی می داند که این کاسه در کجای “جهان سوم” در کوره ی کوزه گری رنگ و ساخته شده است؟

بازار فرهنگ را تسخیر می کند و کالاها و رسانه ها و نشانه ها به یکدیگر وابسته اند تا آنجا که به گفته جیمسون شهر فرنگ همه را افسون کرده است: شهرفرنگِ همیشه متغیر نشانه ‏ها/ تصویرها و شهرفرنگِ همیشه متغیر محصولات برای فروش دو کد متمایزند، اما آنها چنان تنگاتنگ در یکدیگر نفوذ کرده‏اند که ما مدام هریک را به دیگری تبدیل رمز می‏کنیم. رسانه‏های فوق پیشرفته پیوندی بسیار مهم در ادغام فرهنگ و بازار هستند. افسون‏شدگی ما نسبت به رسانه‏ها در حقیقت افسون‏شدگی نسبت به کل این شهرفرنگ است. وقتی ما رسانه را مصرف می‏کنیم، در حال مصرف کل فرایند مصرف در شکل ناب آن هستیم. . بالتر از آن، ما مصرف را مصرف می کنیم.

اما به عقیده جیمسون باید از این پیشتر رفت و ازآفرینش  اتوپیا درون پسامدرنیسم امروز گفت تا قدرت و کنترل بر زندگی را برای فردا بدست آورد  ،تصوری که به تعبیر ایرا چرنوس فقط تصور امکان چنین کنش‏های خلاقانه‏ای کافی است تا ما را کنجکاو کند از تلویزیون‏ها و فروشگاه‏های خرید دور شویم و به این نکته بیندیشیم که آیا فرهنگ پسامدرن امروزی واقعاً شیوه‏ای است که می‏خواهیم مطابق آن زندگی کنیم؟

پسامدرنیسم و جامعه ی مصرفی مقالاتی از فردریک جیمسن ،  ایرا چرنوس ،جیسن برگر و تانر میرلیز بحثی است پرشور درباره اینکه در فرهنگ کالایی سیل آسای امروز جایگاه هر کدام از ما کجاست و چگونه می توان در این بازار بود.

پسامدرنیسم و جامعه ی مصرفی با ترجمه وحید ولی زاده در 152 صفحه و با قیمت  5000 تومان را نشر پژواک رهسپار بازار کتاب کرده است.

 

 

 

 

 

c

 

 

تلفن مرکز پخش:

 74 30 48 66-021  

 

   
 

صفحه نخست | تمام آثار | سفارش | تماس

© CopyRight by Pejvkpub.com  .تمامی حقوق یرای نشر پژواک محفوظ است

 

Powered by Motenaweb