تماس

 سفارش

 صفحه نخست

 

   

 

 

آثار منتشر شده > اقتصاد

 

سرمایه داری فردا؟

« طرحی برای یک اقتصاد نوین »

نویسنده: دیوید کورتن  ◊ مترجم: کامران سپهری

 

پول عدد است نه ثروت 

وال استریت با بحرانی بزرگ مواجه است و این فرصتی است برای نظريه‌پردازی که از مین استریت سخن میگوید. دیوید کورتن در کتاب " سرمايه‏دارى فردا" براین باور است که  اگر به عمق بحران اقتصادى‏ كه زندگى‏ بسیاری از ما را تحت تأثیر قرار داده نگاهی بیندازیم با توهمى روبه‌رو خواهیم شد، باور به اینكه پول ثروت محسوب می‌شود – حال آنکه در نظام سرمایه‌داری مدرن پول صرفاً عددی است که با فن حسابداری ایجاد می‌شود و خارج از ذهن انسان موجودیتی ندارد. وقتى اين باور كه پول همان ثروت است كاملاً در ذهن جا افتاد، خیلی راحت این دیدگاه پذیرفته می‌شود که «ایجاد پول» معادل با «ايجاد ثروت» ‏است و پول «اندوخته‌‌ای از ارزش» محسوب می‌شود و نه صرفاً «اندوخته‌ای از توقعات نابجا». از آن‌جا که وال‌استریت بی‌وقفه پول تولید می‌کند و ما نیز پول را معادل ثروت می‌دانیم، به وال‌استریت اجازه‏ داده‌ايم تا كنترل کل نظام اقتصادی را در دست بگیرد ــ و ریشه‌ی ‏مشكلات ما در همین‌‌جاست.

دیوید کورتن تصریح می‌کند: ما نباید چشم امید به ماشینی داشته باشیم که ثروت خیالی ایجاد می‌کند ‏بلكه باید بر مِین‌استریت متمرکز شویم. منظور از مِین‌استریت آن بخشی از نظام‌ اقتصادی‌ است که ضمن توجه به محیط زیست، از مشارکت مردم بهره‌ گرفته و دست به توليد و مبادله‌ی كالاها و خدمات اساسی زندگی می‌زند. برای گذار به یک اقتصاد نوین که مبتنی بر ثروت واقعی و ‏مِین‌استریت باشد، به چيزى بيش از تنظیم ‏سود سهام‌ها نياز داریم. چنين ‏نظامی مستلزم یک بازنگری کلی در نظریه‌ها، ارزش‏ها و نهادهای اقتصادى کنونی است.

اقتصاد زنده نامی است که کورتن به برنامه اقتصادی خود میدهد :از آنجا که ثروت‏هاى زنده مهم‏ترين اشکال ثروت واقعى‌اند، اصطلاح اقتصاد زنده مترادف اقتصاد مبتنی بر ثروت واقعى است. در اقتصاد زنده، کارایی نظام اقتصادی با توجه به شور و انرژی خلاقانه‌ی مردم، پیوندهای عمیق اجتماعی و محيط زيست پاک و سالم سنجیده می‌شود. خودسازمان‌دهى اقتصاد زنده داخل چهارچوبى از قوانين بازار انجام می‌شود. اقتصاد زنده به صورت بومى در همه جا ريشه می‌دواند و به‌گونه‌ای طراحى‏ می‌شود که نيازهاى خود را با ظرفيت‌های محيط زيست‏هاى محلى انطباق دهد تا بدین ترتیب اکثر نيازش به انرژى و ديگر منابع‏ را به شکل محلی و خودكفا تأمین کند. تشكيلات اقتصادى آن مبتنی بر مالكيت محلى خواهد بود. قدرت تصميم‏گيرى در بين اعضاى جامعه به نسبت نقش‏شان‏ در مقام توليدكننده، مصرف‏كننده و شهروند تقسيم‏ خواهد شد. نظام فرهنگی در اقتصاد زنده بر پایه‌ی مسئوليت دوسویه‏ ى هر فرد براى ایجاد تعادل بین نياز‌های فردی و مشاركت برای بهبود زندگى اجتماعی شکل خواهد گرفت. انتظار مى‏رود هر بنگاه كسب‏ وكار نيز در همین راستا حرکت کند، یعنی سود را انگيزه‏اى براى انجام كار بداند نه اینكه سود را تنها هدف يا هدف ‏اوليه‏ى کسب‌وکار بداند.این اقتصاد زنده همانند تمام سیستم‌های زنده عمدتاً با جريان‏هاى انرژىِ داخلى‌اش به حیات خود ادامه می‌دهد. منظور از جریانهای انرژی، وجود اعتماد دوسویه و همیاری در بین اعضای جامعه‏ است که اصطلاحاً آن را سرمايه‏ى اجتماعى مى‏نامند. در اقتصاد زنده درباره ‏ى گردش مالى يا کالاهای مادى صحبت نمى‏كنیم، بلکه درباره‏ى گردش شور و انرژى زندگى صحبت مى‏كنیم كه به ‏معناى گردش غيرپولىِ اعتماد دوسویه و همیاری است كه براى همبستگى و حيات هر جامعه‌ای ضرورى‌اند. هر جامعه‌ای بايد حسى از هويت و تعهد مشترك براى ‏سرمايه‏ گذارى بر روی سرمایه‌های انسانى، اجتماعى و طبيعى‌ای را، که براى‏ حيات اعضايش ضروری‌اند، داشته باشد. و براى چنين ‏سرمايه‏ گذارى‌ای بايد بتواند منابع اقتصادى و اولويت‏ های خویش را به‌طور دقیق مشخص کند.

دیوید کورتن در نهایت  طرحی 12 ماده‌ای را برای یک اقتصاد نوین ارائه میدهد:

1.         تغيير جهت سياست اقتصادى از تأکید بر رشد ثروت خيالى به رشد ثروت ‏واقعى.

2.         بازپس‌گیری سود نابه‌جای وال‌استریت به‌‌منظور ‏غيرسودآور كردن دزدى‌ها و سفته‌بازی‌های آن.

3.         تعيين قيمت بازار با درنظرگرفتن کل هزينه‏ها.

4.         لغو امتياز فعالیتِ ابرشركت‌ها.

5.         بازیابی حق حاکمیت بر اقتصاد ملى.

6.         بازسازى جوامع محلی با هدف رسيدن به خودكفايى محلى در تأمین نيازهاى ‏بنيادى.

7.         اجراى سياست‏هايى تشویقی جهت ايجاد كسب‌وكارهاى محلى انسان‌محور.

8.         . دموكراتيك كردن مالكيت از راه تأمين بودجه و ايجاد تسهيلات‏ براى خریداران خرد.

9.         استفاده از سياست‏هاى ماليات بر درآمد به‌منظور توزيع معقول دارایی‌ها ‏و درآمدها.

10.        تجديدنظر در قوانین مالکیت فکری به‌منظور تسهيل اشتراك‌گذاری رايگان اطلاعات و فناورى.

11.        بازسازى خدمات مالی برای کمک به مِین‌استریت.

12.        انتقال مسئوليت نشر پول به دولت فدرال.

 

"سرمايه‏ دارى فردا: ثروت خيالى يا ثروت واقعى" نوشته ديويد كورتن با ترجمه‏ى كامران سپهرى را انتشارات پژواک در 232 صفحه و با قیمت 9000 تومان منتشر کرده  است. دكتر ديويد كورتِن بيش از سى و پنج سال در شركت‏هاى معتبر، دانشگاه‏ها و نهاد‏هاى بين‏ المللى توسعه كار كرده است و هم‌اینک منحصراً با گروه‏هاى شهروندان فعال ‏در منافع عمومى همكارى می‌كند. او يكى از بنيان‌گذاران و رئيس هيئت ‏مدیره‌ی شبكه ى آينده‏ ى مثبت، مجله‏ ى یِس، بنيان‌گذار و مدير مجمع توسعه‏ى مردم‏محور ، عضو هيئت مدیره‌ی اتحاد كسب‏ وكار براى اقتصادهای زنده ‏ى محلى ، عضو مجمع بين‏ المللى ‏جهانى‏ سازى  و عضو كلوپ رم  است. او همچنین معاون کارگروه اقتصاد نوين  است كه در سال 2008 تشكيل شد تا برنامه‌ی گذار به اقتصاد نوين را فرمول‌بندی کند. كورتِن مدرک مدیریت ارشد کسب‌وکار (MBA) و دكتراى این رشته را از دانشکده کسب‌وکار دانشگاه استنفورد دريافت کرده است. وی دوره ‏هاى آموزشى نظريه‌ی سازمان‌دهى، راهبرد كسب‌و كار و اقتصاد را گذرانده و بیشتر زندگى حرفه‌ای خود را وقف تأسيس ‏دانشكده‏هاى کسب‌وکار در كشورهاى كم‏درآمد ــ در ابتدا اتیوپی ــ نموده است؛ بدان اميد كه ايجاد گروه جديدى از پيش‏قراولان حرفه‏اى عرصه‌ی کسب‌وکار ‏كليدی برای پايان دادن به فقر جهانى باشد.

 

 

 

c

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تلفن مرکز پخش:

 74 30 48 66-021  

   
 

صفحه نخست | تمام آثار | سفارش | تماس

© CopyRight by Pejvkpub.com  .تمامی حقوق یرای نشر پژواک محفوظ است

 

Powered by Motenaweb